Kedves olvasó, ha nem működik valamelyik link írj e-mailt! zigi69@gmail.com






Perlasca - Egy igaz ember története
(Perlasca: Un eroe italiano)

színes, magyarul beszélő, olasz-magyar-francia-svéd háborús filmdráma, 126 perc, 2002 

rendező: Alberto Negrin

szereplő(k): 
Luca Zingaretti (Giorgio Perlasca)
Mathilda May (Eleonora bárónő)
Garas Dezső (Rabbi)
Cserhalmi György (Bleiber, német százados)
Amanda Sandrelli (Magda)
Franco Castellano (Ádám)
Marco Bonini (Sándor)
Elena Arvigo (Anna)
Szacsvay László (László, hegedűs)
Rudolf Péter (Sárosi)
Ónodi Eszter (Lina, szobalány)
Bezerédy Zoltán (Vajna, nyilas miniszter)
Stohl András (Nagy, nyilas hadnagy)
Spáh Károly (Ferenc, a "hírvivő")
Tordy Géza (Sanz Briz, spanyol konzul)
     
1944. november 30., csütörtök reggel. Budapesten, a nemzetközi gettó egyik házából rendőrök hajtják a lakókat kifelé. Spanyol menlevelük, amely eddig úgy-ahogy védelmet nyújtott, mától mit sem ér. Angel Sanz Briz, a spanyol követség ügyvivője reggel elhagyta az országot, a magyar belügyminiszter pedig válaszul parancsot adott a védett házak kiürítésére, a zsidók deportálására. A lakók életét egy különös ember, Giorgio Perlasca menti meg.
A 34 éves férfi papírjai szerint spanyol állampolgár, követségi alkalmazott, aki az elmúlt három hétben a spanyol menlevéllel rendelkező zsidók ügyeit intézte. Amikor aznap reggel elindult a követség Széchenyi-hegyi villájából, még úgy gondolta, hogy utoljára járja végig a védett "spanyol" házakat. Már a zsebében vannak a papírok, hamarosan indulhat Svájcba. Amikor azonban látja a zsidók elhurcolását, meghozza élete legnehezebb döntését: itt marad.
A következő három hónapban 5200 magyar zsidó életéről gondoskodik. Menleveleket és élelmet oszt, deportáltakat hoz vissza a marhavagonokból, a spanyol kormány nevében tárgyal Budapesten németekkel és nyilasokkal. A hősről, Raoul Wallenberg barátjáról azonban egy lényeges dolgot sem tárgyalópartnerei, sem védencei nem tudtak. Azt, hogy csaló. A spanyol ügyvivő a valóságban sem nem diplomata, sem nem spanyol. Élete, szerepvállalása a korszak egyik legfantasztikusabb története. 
 

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése